Infolinia: + 48 512 226 481

fb icon yt icon
pl en

POLSKA:


STOLICA: Warszawa
POWIERZCHNIA: 312 679 km2 
STREFA CZASOWA: UTC/GMT +1 
WALUTA: 1 złoty (PLN) = 100 groszy
JĘZYK URZĘDOWY: polski
USTRÓJ POLITYCZNY: republika 
RELIGIA: chrześcijaństwo 95 %

WSTĘP:
Polska to kraj bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Ma do zaoferowania intrygujące miasta i
miasteczka słynące z unikatowych zabytków architektonicznych oraz wyjątkowej, przyjaznej atmosfery. W Polsce znajdują się liczne zamki i pałace (część z nich oferuje zakwaterowanie) oraz wiele innych atrakcji. Spragnionym ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą polecamy wypoczynek na wsi. Gospodarstwa agroturystyczne zapewniają domową atmosferę oraz umożliwiają poznanie życia wiejskiego. W kraju nie brakuje również skarbów natury, znajdują się tu 22 parki narodowe, zróżnicowane pod względem bogactw i atrakcji naturalnych. Na urozmaicony krajobraz kraju składają się wybrzeża bałtyckie, liczne jeziora i mokradła, żyzne obszary nizinne oraz góry. Doliny Narwi i Biebrzy, Bory Tucholskie czy Bieszczady urzekają dziewiczą przyrodą, tatrzańskie widoki zapierają dech w piersiach, a unikatowe obszary Mazur czy Wyspy Wolin to raj dla miłośników wakacji nad wodą. Na szczególną uwagę zasługują liczne polskie kurorty i uzdrowiska.
GEOGRAFIA I POŁOŻENIE:
Kraj ograniczony jest od północy przez wody Morza Bałtyckiego zaś od południa przez pasmo Karpat i Sudetów. Większa
część terytorium Polski znajduje się w dorzeczu Wisły i Odry. W ukształtowaniu powierzchni Polski przeważają niziny, które zajmują 91 % powierzchni i znajdują głownie na północy kraju. Południe zajmują góry oraz tereny wyżynne. Trzy główne pasma górskie przebiegające przez Polskę to Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. W Polsce jest około 9300 jezior, zajmują one 1 % powierzchni kraju. Najdłuższą rzeką Polski jest Wisła, zaś najgłębszym jeziorem jest Hańcza. Polska graniczy od zachodu z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją.
KLIMAT:
Klimat Polski jest klimatem przejściowym między oceanicznym, a kontynentalnym. Ze względu na napływ morskich lub
kontynentalnych mas powietrza atmosferycznego cechuje go duża zmienność pogody, nie tylko z dnia na dzień, ale też w poszczególnych latach. Najcieplejszym obszarem Polski jest Nizina Śląska, a najchłodniejszym Suwalszczyzna. Przeciętna temperatura roczna wynosi ok. 8 °C na Nizinie Śląskiej, 6 °C w Polsce północno- wschodniej i 0°C w górach. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, którego średnia temperatura wynosi 16-19 °C, a najzimniejszym styczeń. Cechą wyróżniającą klimat Polski jest istnienie sześciu pór roku: przedwiośnia, wiosny, lata, jesieni, przedzimia i zimy. 
KUCHNIA:
Kuchnia polska obfituje w potrawy mięsne przyrządzane na wiele sposobów. Szczególnie popularne dania to bigos,
kotlet schabowy, pierogi, gołąbki. Nie brakuje w niej doskonałego chleba i pysznych kiełbas. Podstawowe składniki wykorzystywane w polskiej kuchni to: kiszona kapusta, buraki, ogórki, śmietana, kalarepa, grzyby. Potrawy zawdzięczają swój niepowtarzalny smak odpowiednio dobranym przyprawom. 
MIESZKAŃCY:
Populcja kraju liczy około 38 mln mieszkańców. Polska jest krajem prawie całkowicie jednolitym narodowościowo. Polacy
stanowią około 97 % ludności. Najliczniejsze mniejszości narodowe: Niemcy, Ukraińcy i Białorusini.
PRZYKŁADOWE CENY
Chleb - 3 PLN, masło - 4 PLN, woda mineralna 1,5l - 2 PLN, Coca - cola 0,5l - 2,5 PLN, w restauracjach: frytki - 4
PLN, kawa - 4 - 9 PLN, herbata - 4 - 7 PLN, piwo 4 - 10 PLN, obiad - 20 - 50 PLN.
DOKUMENTY:
Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy przez obywateli Unii Europejskiej jest ważny dowód osobisty, dla obywateli spoza UE tym dokumentm jest wyłącznie paszport. Od obywateli byłego Związku Radzieckiego wymagana jest konularna wiza wjazdowa.
Pozwolenie na pobyt na terenie kraju jest potrzebne przy pobycie dłuższym niż 90 dni.
INFORMACJE DODATKOWE:
Polacy słyną ze swojej religijności. Liczne kościoły, katedry i kaplice oraz miejsca kultu, takie jak klasztor
jasnogórski w Częstochowie, Kalwaria Zebrzydowska lub sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach są celem wielu pielgrzymek, a także ciekawymi zabytkami architektury. Wadowice i Kraków to miasta związane z życiem papieża Jana Pawła II. Na Śląsku można podziwiać z kolei świątynie protestanckie, natomiast we wschodniej części kraju zachowały się drewniane cerkwie, a także meczety mniejszości tatarskiej. Na krakowskim Wawelu znajduje się jeden z siedmiu indyjskich czakramów na kuli ziemskiej.