Infolinia: + 48 512 226 481

fb icon yt icon
pl en

WĘGRY:


STOLICA: Budapeszt (Budapest)
POWIERZCHNIA: 93.030 km²

STREFA CZASOWA:  GMT+1h
WALUTA:  Forint (Ft) = 100 fillér
JĘZYK URZĘDOWY: węgierski
USTRÓJ POLITYCZNY:  republika
RELIGIE: rzymskokatolicka (67,5 %), kalwińska (20 %), luterańska(5 %), inne (7,5 %)


WSTĘP:
Węgry to fascynujący kraj, zarówno pod względem ilości zabytków i atrakcji turystycznych, jak i bogactwa przyrody. Jego unikalne położenie w Europie, środowisko geograficzne i ukształtowanie terenu pozwalają każdemu odwiedzającemu odnaleźć ulubioną formę wypoczynku. Niewysokie góry dostępne nawet dla niewprawnych wspinaczy, największe w tej części kontynentu jezioro, rozległy step puszty, liczne źródła termalne zasilające luksusowe kąpieliska, duża liczba Parków Narodowych - tak szeroka oferta sprawia, że każda chwila spędzona na Węgrzech pozostanie niezapomniana.
GEOGRAFIA I POŁOŻENIE:
Węgry położone są w samym sercu Europy, nad środkowym Dunajem i Cisą, w rozległym obniżeniu terenu między Alpami, Karpatami i Górami Dynarskimi, zwanym Kotliną Panońską. Blisko 80 % powierzchni kraju zajmują niziny. Największa rzeka przepływająca przez Węgry, Dunaj, dzieli kraj południkowo mniej więcej na dwie połowy. Po wschodniej stronie leży Wielka Nizina Węgierska (Alföld), po zachodniej - Mała Nizina (Kisalföld), zwana również Zadunajem. Najwyższy szczyt Węgier to Kekes (1014m) położony w łańcuchu Mátra. Na terenie Zadunaja znajduje się największe jezioro w tej części Europy, Balaton, wypełniające zagłębienie tektoniczne.  Państwa graniczące z Węgrami to: Austria, Chorwacja, Serbia, Słowenia, Ukraina, Rumunia, Słowacja.
KLIMAT:
Węgry leżą w strefie klimatu umiarkowanego, w obszarze podlegającym silnym wpływom trzech innych stref klimatycznych: oceanicznego, kontynentalnego i śródziemnomorskiego. Powoduje to stosunkowo częste i gwałtowne zmiany pogody obejmujące pełen zakres zjawisk pogodowych, zaś naturalne odizolowanie niecki Karpackiej pasmami górskimi od reszty Europy przejawia się w postaci niedoboru opadów i częstych susz, szczególnie na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej.
ŚREDNIE TEMPERATURY:
Średnia temperatura roczna wynosi 9,7 °C dla kraju oraz 11,2 °C dla
Budapesztu. W rzeczywistości nie należy się sugerować tymi wartościami. Najcieplejszym miesiącem roku jest lipiec ze średnią temperaturą ok. 22 °C, a najchłodniejszym - styczeń, z temp. ok. 1 °C. Oznacza to, że w lecie temperatury w ciągu dnia przekraczają 30 °C, zaś w zimie mogą sytuować się kilka kresek poniżej zera. Ponadto liczba godzin słonecznych wynosi 1700-2200 w ciągu roku, co oznacza znacznie więcej pogodnych dni niż cieszymy się nimi w Polsce.
KUCHNIA:
Kuchnia węgierska to przede wszystkim duża ilość ostrej papryki, cebula, pomidory, wołowina i cielęcina. Tradycyjne potrawy to gulasz na wiele sposobów, zupa rybna, naleśniki, knedle. Po śniadaniu Węgrzy często raczą się malutkim kieliszkiem owocowej lub ziołowej wódki zwanej pálinką, co w zamierzeniu pozytywnie wpływać ma na trawienie, a żaden obiad ani kolacja nie obejdą się bez butelki węgierskiego wina.
MIESZKAŃCY:
Populacja Węgier wynosi około 10 mln mieszkańców. Ich znaczna większośc to Węgrzy (90 %), natomiast największą mniejszością narodowa są Cyganie (4 %).
PRZYKŁADOWE CENY
W sklepach spożywczych: chleb pszenny 1kg – 130 Ft, mleko
1l – 120 Ft, piwo – 300 Ft, sok 2l – 250 Ft, ziemniaki 1kg – 180 Ft, pomidory 1kg – 270 Ft, w restauracjach i barach: lody 300 Ft, kawa – 300 Ft, zupy – 500 Ft, dania mięsne – 1500 Ft, piwo –  300 Ft.
DOKUMENTY:
Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest ważny dowód osobisty. Pozwolenie na pobyt na terenie kraju jest potrzebne przy pobycie dłuższym niż 90 dni.
INFORMACJE DODATKOWE:
Węgry należą do czołówki państw produkujących wino, a wiele jego marek znanych jest i cenionych na całym świecie - dość wspomnieć Tokaj Szamorodni, Tokaj Aszú Esszencja, Esszencia (natúr esszencia), Forditás czy słynną "Byczą Krew" - Egri Bikavér. Węgrzy specjalizują się w produkcji wszelkich odmian tego trunku, zaś typowo węgierskie szczepy winorośli rozpowszechniły się nawet w... Ameryce.
POLSKIE PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE NA WĘGRZECH:
Ambasada RP na Węgrzech
Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége
1068 Budapest, Városligeti fasor 16
tel. (+36 1)
413-82-00
Wydział konsularny
Konzuli Osztály
1068 Budapest, Városligeti fasor 16
tel./fax (+36 1) 351-17-25 
Instytut
Polski w Budapeszcie
1065 Budapest, Nagymező u. 15
tel: (+36 1) 311-58-56, 331-11-68, 353-07-16
fax: (+36 1) 331-0341