Infolinia: + 48 512 226 481

fb icon yt icon
pl en
  • Spływ Sanem do Wisły

Spływ kajakowy Sanem do Wisły

podstawowe informacje

Kierunek wyjazdu: BIESZCZADY, POGÓRZE PRZEMYSKIE, POLSKA

Czas trwania: 1 dzień

Transport: AUTOKAR

Wyżywienie: BRAK

:
:
:

Cena:

Program:

Spływ kajakowy Sanem do Wisły

Odcinek: Wyszatyce - Zgoda, Termin: 3.05.2016

 

 

Zapraszamy Państwa na kolejną wyprawę pełną wrażeń i przyjemności.

Idea jaka nam przyświeca to pokonanie całego Sanu od źródeł po dopływ Wisły.


Dlaczego San?
San (ukr. Сян, niem. Saan; łac. Saan ) – rzeka w południowo-wschodniej Polsce, prawobrzeżny dopływ Wisły. Długość – 443,4 km. Na odcinku ok. 55 km tworzy granicę między Polską i Ukrainą (od miejsca położonego kilkaset metrów od źródeł, aż do wielkiego zakola wokół Łysani koło Smolnika nad Sanem). Powierzchnia zlewni – 16 861 km² (14 390 km² w Polsce, 2471 km² na Ukrainie)
Źródło Sanu znajduje się na terenie Ukrainy, na wysokości około 925 m n.p.m., na południowo-wschodnich stokach Piniaszkowego w Bieszczadach Zachodnich, w pobliżu miejscowości Sianki. Na granicy Polski i Ukrainy, przy monolicie granicznym 224, znajduje się źródło jego pierwszego lewego dopływu. Na tym znaku granicznym strona ukraińska w 1996 roku zawiesiła tablicę błędnie informującą, iż jest to witik riki Sian (źródło rzeki San). Rzeczywiste główne źródło Sanu znajduje się wyżej, około 200 m na południowy zachód od obelisku w centrum śródleśnej polany ok. 30 m od granicy z Polską. San w górnym biegu płynie na północny zachód, przepływa przez Bieszczady, gdzie tworzy malowniczy przełom pomiędzy Otrytem a Tołstą. Na odcinku bieszczadzkim na Sanie utworzono dwa sztuczne zbiorniki wodne: Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowskie. Następnie w okolicach Sanoka San skręca na północ i przepływa przez Pogórze Środkowobeskidzkie, oddzielając od siebie Pogórze Przemyskie i Pogórze Dynowskie

Zapraszamy na kolejny spływ, tym razem 10.05.2015 chcemy przepłynąć odcinek z Krzywczy, gdzie ostatnim razem zakończyliśmy z powodu obfitych deszczów do Przemyśla. W trakcie spływu tradycyjnie zapalimy ognisko.

DOTYCHCZAS PRZEPŁYNĘLIŚMY:

I etap: 24.04.2012: RAJSKIE - DOLINA k. Zagórza (24 km), Galeria zdjęć

II etap:12.05.2013: DOLINA - MRZYGŁÓD, Galeria zdjęć

III etap: 8.09.2014: MRZYGŁÓD - NOZDRZEC (28 km), Galeria zdjęć

IV etap: 5.07.2014: NOZDRZEC - WYBRZEŻE k. Dubiecka,  Galeria zdjęć

V etap: 20.09.2014: WYBRZEŻE k. Dubiecka - KRZYWCZA (21 KM) Galeria zdjęć

 


Cena zawiera: miejsce w kajaku 2 -osobowym, kamizelka, pilot na wodzie, transport, ubezpieczenie.
Czas trwania: około 10 godzin

Uwagi:

Co zabrać ze sobą na spływ?

  • Klapki, sandały lub tenisówki, okulary przeciwsłoneczne

  • Krótkie spodenki, czapkę lub kapelusz

  • W chłodniejsze dni dres lub polar, kurtka przeciwdeszczowa

  • Wodoodporne opakowania na telefon , aparat i dokumenty

  • Wodę do picia i suchy prowiant np. czekolada, baton

 

 

  • Nie zabieramy portfela, kluczyków do domu i auta

  • Rzeczy wartościowe najlepiej zostawić w domu

  • Śmieci zostawiamy w kajaku, nie wrzucamy do wody

 

Pamiętajmy również o możliwości zmoczenia ubrań. Warto zabrać ze sobą ciuchy na zmianę.

 

 

Wywrotka na kajakach nie jest taka straszna.

W przypadku szerokich kajaków turystycznych z ogromnymi kokpitami, którymi latem raczej nie pływa się z fartuchami z gracją wpadamy do wody, często nie zanurzając nawet głowy.

Po wywrotce w pierwszej kolejności sprawdzamy czy nikt nie potrzebuje pomocy. Dotyczy to w szczególności dzieci, które płyną w zapiętych kamizelkach. Następnie spokojnie, bez paniki, bo przecież nic strasznego się nie wydarzyło, holujemy kajak do brzegu, trzymając go za dziób lub rufę. Nie wspinamy się na kajak w jego środkowej części i uwaga, nie próbujemy go odwrócić na środku rzeki. Przewrócony kajak ma w środku dużo powietrza i to pozwala bez problemu zaciągnąć go w płytkie miejsce, gdzie sami lub z pomocą innej osady, odwrócimy go i osuszymy. Odwracając kajak na środku rzeki ryzykujemy, że nabierze wody lub nawet pójdzie na dno.

Wywrotka najczęściej zdarza się, gdy kajak, który jest w pozycji „w poprzek” do nurtu, zostaje zatrzymany przez przeszkodę.

Zawsze trzeba się liczyć z możliwością kąpieli. Czasem gubi nas rutyna, czasem fala uniemożliwia czytanie wody, nigdy nie możemy być pewni reakcji osoby, z którą płyniemy. Wywrotka na spływie kajakowym naprawdę nie jest straszna. Jeśli świeci słońce, nasz dobytek jest odpowiednio zabezpieczony, płyniemy w kamizelkach, szerokim łukiem omijamy miejsca niebezpieczne np. sztuczne progi.

Oczywiście będą towarzyszyli nam doświadczeni instruktorzy i z ich pomocą spływ będzie z pewnością niezwykłą przygodą.

 


Galeria: